SuperSonic Imagine

Założona w 2005 roku w Aix-en-Provence we Francji firma specjalizuje się w w obrazowaniu medycznym. Firma projektuje, opracowuje i sprzedaje nowy system generowania ultradźwięków, Aixplorer®, z platformy UltraFastTM który potrafi przechwytywać obrazy 200 razy szybciej niż w przypadku konwencjonalnych systemów ultradźwiękowych. Aixplorer® jest jedynym systemem, który łączy dwa rodzaje fal w obrazie. Ta innowacja, elastografia Shearwave znacząco poprawia wykrywanie i charakterystykę wielu patologii w wielu zastosowaniach, w tym piersi, tarczycy, wątroby i prostaty. Elastografia Shearwave analizuje oraz mierzy sztywność tkanki w kilopaskalach, a samo badanie jest miarodajne i powtarzalne, a także niezależne od umiejętności operatora.

Elastograf AIXPLORER firmy SuperSonic Imagine

Elastografia dynamiczna, czyli marzenie onkologa i nie tylko...

Pierwszy ultrasonograf, wykonujący elastografię dynamiczną.

 • elastografia w czasie rzeczywistym, bez ucisku tkanek
 • metoda niezależna od wprawy operatora
 • kolorowa mapa elastyczności o wysokiej rozdzielczości
 • obiektywny pomiar modułu Younga w każdej chwili i w każdym punkcie obrazu
 • trójwymiarowa mapa elastograficzna

Obrazowanie najwyższej jakości.

 • inteligentne przetwarzanie obrazu
 • dostrojenie parametrów do prędkości rozchodzenia się fali

Przełom w technice obrazowania Dopplerowskiego.

 • doppler kolorowy z szybkością do 200 obrazów na sekundę
 • spektrum przepływu w dowolnym punkcie pętli obrazowej
 • do trzech bramek Dopplera spektralnego na jednym obrazie

Niemożliwe?! A jednak!
Niezwykła kombinacja technologii, zapewniających nieograniczone możliwości rozwoju

Przekształceniu marzeń w rzeczywistość patronuje dwoje urodzonych w Polsce laureatów nagrody Nobla: Georges Charpak, przewodniczący Rady Naukowej firmy SuperSonic Imagine oraz Maria Skłodowska-Curie, współzałożycielka paryskiej Szkoły Fizyki i Chemii Przemysłowej, z którą firma SuperSonic ściśle współpracuje.

Pierwszy ultrasonograf, wykonujący elastografię dynamiczną - niezwykłą kombinację rewolucyjnych technologii

Sztywność tkanek, zwłaszcza narządów stosunkowo jednorodnych takich jak sutek czy wątroba, jest istotnym wykładnikiem powstających w nich zmian nowotworowych. Na tym samym fakcie opiera się znane od tysiącleci badanie palpacyjne. Dotychczas dokonywane próby lokalizacji zmian o zwiększonej sztywności w badaniu ultrasonograficznym ograniczały się do oceny odkształcenia tkanek pod wpływem ucisku głowicą – jest to elastografia statyczna, umożliwiająca tylko określenie względnej sztywności tkanek, w dodatku wykazująca bardzo niską rozdzielczość przestrzenną. Istnieją także próby miejscowego pomiaru sztywności bezwzględnej (modułu Younga) w określonym punkcie – w dotychczas zastosowanych rozwiązaniach wiążą się one z tak wysoką emisją energii, że głowica ultradźwiękowa wymaga specjalnego chłodzenia przed dalszym użyciem.

System utrasonograficzny AIXPLORER™ przełamuje te ograniczenia dzięki zastosowaniu rewolucyjnej, opatentowanej technologii, opartej o fale poprzeczne.

ShearWave™ to technologia wytwarzania fali poprzecznej, rozchodzącej się w tkance na znacznym obszarze z prędkością znacznie mniejszą od fali ultradźwiękowej. Fala taka zawsze powstaje w ognisku obrazowania, ale jej wzmocnienie i rozszerzenie na większy obszar wymaga przemieszczania ogniska z prędkością większą niż ta, z jaką rozchodzi się fala – powstaje w ten sposób tzw. stożek Macha, czyli czoło fali interferencyjnej o znacznej amplitudzie (podobne do zjawisk towarzyszących przelotowi samolotu ultradźwiękowego). Tak wytworzona fala powoduje mierzalne oscylacje tkanek przy zachowaniu poziomu emisji energii bezpiecznego dla pacjenta i dla wysyłającej ją głowicy.

Ultrafast™ Imaging to nowe podejście do formowania wiązki ultradźwiękowej, sterowanej bezpośrednio przez oprogramowanie komputera, bez pośrednictwa sprzętowego układu formowania wiązki. Technologia ta pozwala na osiągnięcie prędkości obrazowania nawet do 20 tysięcy obrazów na sekundę i jest niezbędna do praktycznego wykorzystania oscylacji powstałych w wyniku przejścia fali poprzecznej do pomiaru elastyczności (niezbędne minimum to 5.000 obr/sek – nieosiągalne w żadnym innym systemie).

Zastosowanie tych dwu rewolucyjnych technologii umożliwia wykonywanie elastografii dynamicznej w czasie rzeczywistym z obrazowaniem mapy sztywności tkanek w wybranym oknie obrazowym podobnym do okna kolorowego Dopplera.

Metoda ta ma następujące zalety:

 • całkowita niezależność od umiejętności operatora, a więc pełny obiektywizm i powtarzalność badania
 • różnicowanie obszarów o większej elastyczności, np. stref martwicy na tle uwidocznionej zmiany
 • identyfikacja guzków satelitarnych w otaczających zmianę tkankach
 • całkowicie obiektywne i jednoznaczne różnicowanie torbieli
 • możliwość badania elastograficznego nawet na dużej głębokości pod skórą lub w trybie endokawitarnym
 • obiektywny pomiar sztywności w danym punkcie lub obszarze zainteresowania, pozwalający na: różnicowanie charakteru zmian ogniskowych w sutkach, w narządach miąższowych, a szczególnie w gruczole krokowym; ocenę i monitorowanie zmian rozlanych w narządach miąższowych np. włóknienia wątroby w procesie zapalnym lub procesu odrzucenia przeszczepu nerki.
 • możliwość sporządzenia map elastograficznych w badaniu trójwymiarowym narządów powierzchownych z rekonstrukcją wielopłaszczyznową lub tomograficzną pod dowolnym kątem

Znakomity ultrasonograf w skali szarości

Należy dodać, że – poza unikalną zdolnością do wykonywania elastografii dynamicznej – system AIXPLORER™ jest również najwyższej klasy systemem tradycyjnej ultrasonografii. A nawet więcej – jego w pełni software’owa architektura pozwala na dokonywanie rzeczy nieosiągalnych w tradycyjnych ultrasonografach, w szczególności dopasowania parametrów obrazowania do charakteru tkanki i średniej prędkości rozchodzenia się w niej fali ultradźwiękowej, co umożliwia uzyskanie obrazu o niezwykłej ostrości w każdych warunkach. Nadzwyczajna szybkość obrazowania pozwala na stosowanie obrazowania złożeniowego SuperCompound™ z wieloma kątami widzenia bez jakiejkolwiek utraty płynności obrazu. AIXPLORER™zawiera też w sobie wszystkie dotychczasowe osiągnięcia ultrasonografii, w szczególności: Doppler kolorowy, Power Doppler i Doppler pulsacyjny oraz obrazowanie harmoniczne i trapezoidalne.

Doppler od nowa wynaleziony

Na kolejny przełomowy wynalazek firmy SuperSonic nie trzeba było długo czekać. UltraFast™Doppler to całkowicie nowe podejście do obrazowania przepływów. Bazując znów na technice UltraFast™Imaging, umożliwia zapamiętanie wideoklipu z kolorowym Dopplerem, osiągającego rozdzielczość czasową nawet do 200 obrazów na sekundę. Co więcej, na podstawie zapamiętanej pętli, można w każdym punkcie odtworzyć odpowiadające mu widmo Dopplera spektralnego, natychmiast po ustawieniu w tym punkcie odpowiedniej bramki. Takich widm można na jednym obrazie uzyskać nawet do trzech równocześnie. Nowa opcja umożliwia znacznie dokładniejszą analizę nie tylko przepływu w dużych naczyniach, lecz także unaczynienia zmian ogniskowych.

System AIXPLORER™ spełnia najwyższe wymogi ergonomii i użyteczności.

 • łatwy w obsłudze, intuicyjny panel obsługi, podnoszony i obracany w szerokim zakresie, wyposażony w duży ekran dotykowy
 • możliwość dostrajania stref wzmocnienia obrazu w trybie automatycznym lub przy pomocy ekranu dotykowego
 • 20-calowy monitor LCD o szerokim kącie widzenia
 • lekkie i ergonomicznie ukształtowane głowice
 • moduł archiwizacji w pamięci wewnętrznej lub na płytach CD/DVD albo w pamięci masowej USB
 • moduł raportowania z wbudowanym protokołem do raportowania badań sutków w klasyfikacji BI-RADS® i tarczycy w klasyfikacji ThyRADS®
 • format danych obrazowych zgodny ze standardem DICOM.

System AIXPLORER™ może być wyposażony w cztery opcjonalne głowice:

Głowica liniowa SL15-4
o bardzo szerokim zakresie częstotliwości (od 4 do 15 MHz) i polu widzenia szerokości 5 cm jest wyjątkowo lekka i ergonomicznie ukształtowana w celu zapewnienia naturalnego chwytu.
Głowica liniowa SL10-2
dedykowana do badań naczyniowych. Wykorzystuje ona technologię UltraFast™ Doppler Imaging, pozwalająca na bardziej precyzyjne zobrazowanie przepływów.
Głowica typu convex SC6-1
o zakresie częstotliwości roboczych od 1 do 6 MHz, przeznaczona do badań narządów jamy brzusznej, ze znakomitymi możliwościami oceny elastograficznej zarówno zmian ogniskowych w narządach miąższowych, jak i procesów włóknienia wątroby lub nerek.
Głowica endokawitarna SE12-3
pracująca w zakresie częstotliwości od 3 do 12 MHz, dzięki specjalnemu ukształtowaniu części roboczej znajduje zastosowanie zarówno w badaniach ginekologicznych, jak i w badaniach endorektalnych. Zgodnie z oczekiwaniami, elastografia SWE gruczołu krokowego okazała się nadzwyczaj przydatna do różnicowania zmian złośliwych od łagodnego przerostu stercza. Wyniki wstępnych badań nawet przekraczają oczekiwania sugerując, że SWE wykazuje wyższą czułość i swoistość nawet od MRI z kontrastem.
Głowica trójwymiarowa liniowa SLV16-5
głowica wolumetryczna hybrydowa o zakresie częstotliwości od 5 do 16 MHz, pozwalająca na uzyskiwanie obrazów w rekonstrukcji wielopłaszczyznowej (MPR), równoczesnego wyświetlania przecięcia trzech płaszczyzn lub serii obrazów tomograficznych, pracująca we wszystkich trybach obrazowania z elastografią SWE włącznie.

SuperSonic Imagine S.A. – wschodząca gwiazda top-tech

Firma SuperSonic jest firmą młodą, założoną w 2005 roku, ma swoją główną siedzibę w Aix-en-Provence we Francji. Jej młody, dynamiczny zespół poszukuje nowatorskich rozwiązań w ścisłej współpracy z Laboratorium Fal i Akustyki prestiżowej Szkoły Fizyki i Chemii Przemysłowej w Paryżu, w której pracowała m.in. Maria Skłodowska-Curie. Firma ma w swym dorobku już 21 patentów i zgłoszeń patentowych. Warto zaznaczyć, że nad działalnością firmy czuwa nie tylko Rada Nadzorcza, ale także Rada Naukowa, skupiająca najwybitniejszych specjalistów z dziedziny medycyny, fizyki i technologii. Członkiem Rady Naukowej i jednym z założycieli firmy jest m.in. Georges Charpak, urodzony w Polsce laureat nagrody Nobla z fizyki w roku 1992.

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera i nie przeocz najistotniejszych informacji naszego serwisu oraz szczególnych promocji!

Wysyłam wiadomość...
Proszę wypełnić wymagane pola
Kliknij by zapoznać się i zaakceptować naszą politykę prywatności.